תכירו את תיקון 190: אפיק החיסכון הטוב ביתר

מאת רובי תכנון פיננסי
1429 צפיות

משתלם לך לדעת – הטבת מס בקופת גמל תיקון 190

אם אתם בסביבות גיל ה-60, רגע לפני פרישה מהעבודה, הדאגה לחיסכון פיננסי שיהווה עוגן ומשענת להגשמת חלומותיכם בשנים הבאות הופכת מרכזית יותר ויותר. בימים אלו בהם הגיל השלישי הוא כבר מזמן הגיל השני החדש וכולנו מאחלים לשנים רבות לאחר גיל פרישה בבריאות טובה, אבל האם פעם עצרתם לחשוב כיצד ינוהל הכסף שחסכתם? האם יספיק לכם לאורך זמן? האם תוכלו לשמר את רמת החיים שלכם לפני הפרישה ? להגשים את חלומותיכם, ליהנות מכל רגע, לטייל בעולם ולבלות עם הנכדים?
תוחלת החיים רק הולכת ועולה ככל שעוברות השנים, ומה שיקבע כיצד תוכלו לשמר ואף לשפר את רמת חייכם לפני הפרישה הוא האופן בו תנהלו את חסכונותיכם ותקבלו הטבות מס.

אז איך אפשר לנהל את החסכונות בצורה חכמה? כיצד לנתב את מענקי הפרישה והפיצויים כדי שיבטיחו אתכם בעתיד? אם עוד לא נחשפתם לקופת גמל תיקון 190, זה הזמן לדעת עליה הכל!

תיקון 190 – מה זה אומר?
תיקון 190 לפקודת מס הכנסה הופך את קופת הגמל לאפיק השקעה ומקנה הטבת מס לניהול חסכונות, השקעות ומענקי פרישה בקופת גמל. 

חשוב לדעת שמשיכת הכספים כקצבה פטורה ממס אפשרית החל מגיל 60 ומשיכה כסכום הוני בתשלום מס רווחי הון, יכולה להיות רק אם החוסך מעל גיל 60 והוא מקבל פנסיה מינימלית של 4,418 ₪ בחודש .

 

למה הוא נחשב לאפיק השקעה אטרקטיבי לגמלאים

תיקון 190 מאפשר לבני הגיל השלישי להפקיד סכום חד פעמי לקופת גמל על וליהנות מיתרונות נוספים ייחודיים להם: נזילות מלאה של הכספים המופקדים בקופה, תשלום מס מופחת על רווחים ויכולת משיכת הכספים בצורה קלה, מהירה ונוחה.  


מהם היתרונות של ניהול ההשקעות בקופת גמל תיקון 190
היות ולכל חיסכון מטרה שונה, פיזור השקעות נרחב ומגוון מסלולי ההשקעה מאפשרים להתאים את רמת הסיכון למטרת החיסכון האישית של כל חוסך. אחד היתרונות המשמעותיים טמון ביכולת לבצע שינויים בקלות לאורך כל שנות החיסכון ולעבור בין מנהלי קופות גמל או מסלולי ההשקעה ללא עלות וללא חיוב במס. יתרון נוסף הוא שתשלום מס רווח הון נדחה למועד המשיכה – המשמעות היא הגדלת התשואה לאורך השנים וזה עשוי להיות שווה לכם לא מעט כסף.

על פי הנחיות משרד האוצר תשואות הקופה מחויבות בשקיפות ויכולת השוואה, כך שניתן לעקוב בקלות ובפשטות אחר ניהול ההשקעות ואתם שותפים מלאים לתהליך.

לעומת עלות שנתית של אחזקת תיק השקעות בבנק שעשויה להגיע גם ל-2% מיתרת החיסכון בכל שנה, בקופת גמל תיקון 190 תיהנו מדמי הניהול שנתיים נמוכים ואטרקטיביים – חסכון שיכול להתבטא באלפי שקלים בשנה.

מתלבטים? יש לכם שאלות? צוות המומחים שלנו מחכה לכם!

לפרטים נוספים ובדיקת זכאותך להטבות מס

שאלות ותשובות על תיקון 190

מהם יתרונות המיסוי?

בקבלת ריבית בהחזקת איגרות חוב, במכירת נייר ערך, בקבלת דיבידינד במניות כמו גם באלטרנטיבות אחרות משלמים מס על רווחי הון. שלא כמו אפיקי השקעה אחרים בהם משלמים בעת המשיכה 25% מס רווחי הון ריאלי, בקופת גמל תיקון תשלום המס על הרווחים שהצטברו בקופה הוא 15% נומינלי- כלומר, ללא התחשבות באינפלציה. כל עוד רמת האינפלציה שלילית/אפסית, נשלם מס מופחת באופן משמעותי במסגרת תיקון 190.

בבחירת אפשרות משיכת הכספים כקצבה חודשית – הקצבה פטורה לחלוטין ממס.
מעבר בין מסלולי השקעה ומנהלי ההשקעה ללא אירוע מס

מה קורה לכסף בהמשך?

מי שחוסך בקופת גמל יכול למנות מוטבים לבחירתו ולתכנן את עזבונו כך שבמקרה פטירה לפני גיל 75 המוטבים בקופה יקבלו פטור מלא ממס רווחי הון על הרווחים. אחרי גיל זה יבחרו המוטבים בין משיכה עם מס מופחת בתשלום 15% מס רווחי הון או בקצבה עם פטור ממס רווחי הון.

מהם התנאים לפדיון כסכום חד פעמיהוני?

התנאים הינם מינימום גיל 60 ופנסיה מינימלית של 4,418 ₪.

האם ניתן לקבל הלוואה על חשבון הכספים?

כן, ניתן לקבל הלוואה בריבית אטרקטיבית לחלק מהכספים המנוהלים בקופה.
קופת גמל תיקון 190 מהווה אפיק חיסכון אופטימלי לגיל פרישה. ניהול השקעות מקצועי לצד הטבות מס, נזילות, מגוון מסלולי השקעה , אפשרות להעברה בין דורית וקלות ופשוטת במעקב מבטיחים שגם אתם תוכלו לחיות בפנסיה לא פחות טוב (ואולי יותר) מאשר בתקופת העבודה.

Tags: