השקעה במדדים, למה התשואות גבוהות, האם זה כדאי ואיך משקיעים?

מאת רובי תכנון פיננסי
4314 צפיות

ישנן דרכים רבות להשקיע בבורסה – וכל משקיע, מתחיל או מנוסה יותר, יכול למצוא את המתאימה לו ביותר- נבדיל בין 2 שיטות עיקריות:

השקעה אקטיבית: השקעה בניירות ערך ספציפים –  מנהל ההשקעות בורר ובוחר באופן פרטני חברות וניירות ערך להשקעה , לדוגמה חברת גוגל – הרווח/ההפסד של ההשקעה תלוי במה שיקרה לגוגל ,בתוצאות הרווח ההפסד של החברה , בתחרותיות שלה מול השוק , תחזיות האנליסטים לגביה ועוד.


השקעה פסיבית: השקעה בממדי השקעה -מדד השקעות מורכב ממספר חברות שיוצרות סל השקעה לו מכנה משותף לפי תחום /סקטור/ אזור מסוים וערכו משקף את המחיר הממוצע של כל החברות הכלולות במדד.  לדגומה מדד S&P 500 כולל את 500 המניות בעלות השווי שוק הגבוה ביותר בארה”ב, מדד הנאסד”ק כולל את חברות הטכנולוגיה בארה”ב. השקעה פסיבית במדד השקעה למעשה אומרת: “מכיוון שאין לי ידע מדויק לברור ולבחור לקנות מניה ספציפית, למה שלא אקנה קצת מכל מניה – וככה לא אשים את כל הביצים בסל אחד ”


השקעה במדדים הוכיחה עצמה כאסטרטגיית השקעה כדאית ומשתלמת לאורך זמן, במיוחד למי שאינו מומחה לשוק ההון אבל לא רק, מומחי השקעות  רבים משלבים בתיק ההשקעות שלהם השקעה במדדי השקעה.  המשקיע האגדי וורן באפט אשר ידוע בזכות ניהול ההשקעות המוצלח שלו והיכולת שלו לזהות חברות מצליחות, לא פעם טען כי לרוב המשקיעים עדיף לדבוק בגישה פשוטה יותר לניהול השקעות – השקעה במדדים. במסגרת ועידה שנתית שערך למשקיעים אף אמר באפט “מנקודת המבט שלי, לרוב האנשים, הדבר הטוב ביותר לעשות הוא להחזיק במדד S&P500”. מספרים שבאפט אפילו הנחה את הנאמן שלו כי במקרה של מוות ישקיע כ – 90% מהנכסים שלו במדדי השוק עבור האלמנה שלו.

השקעה במדד S&P 500 בעשר השנים האחרונות הניבה בממוצע תשואה של 14.57% בשנה!


 השקעה במדדים משתלמת במיוחד בביחוד כאשר טווח ההשקעה ארוך וההשקעה במדד קבועה ונעשית לאורך כל התקופה, כפי שקורה בקופת גמל להשקעה, קרן השתלמות, קופת גמל או קרן פנסיה. יחד עם זאת יש לציין כי בהשקעה מסוג זה רמת הסיכון גבוה יותר: סטיית התקן, התנודתיות  בהשקעה שכזו גבוה בדרך כלל על פני השקעה אקטיבית בחברות ספציפיות. מה גם שלא תמיד ובאופן מוחלט השקעה במדדים עדיפה,  מעקב אחרי מדדי ההשקעה בישראל לדוגמה לעומת ביצועי מנהלי ההשקעות מוכיח שלמנהלי ההשקעות הטובים יש יתרון גדול בהדת תשואהעודפת על פני המדדים.


מי אמר שחייבים לבחור? בניגוד לבחירות המתקרבות בהם רצוי שנממש את זכותנו להצביע ונבחר במועמד ספציפי, בתכנון פיננסי וניהול השקעות דווקא חשוב  לבצע פיזור מושכל בניהול ההשקעות בין סוגי ההשקעות ולשלב בין השקעה אקטיבית בחברות ספציפיות לבין השקעה פסיבית במדדי השקעה.  הרעיון בתכנון פיננסי הוא להשיג תשואה על ידי הקטנת רמת הסיכון להיות מפוזרים כמה שאפשר, להשקיע על פי מטרת ההשקעה הספציפית וטווח ההשקעה הייעודי לה בראייה כוללת של נכסיכם.


לתכנון פיננסי אישי ובחירת אפשרויות השקעה כל שעלייך לעשות הוא להשאיר את פרטייך ואנו ניצור איתך קשר 

נשמח לעמוד לשרותך, רובי תכנון פיננסי