משתלם לדעת! קיבוע זכויות פנסיוניות

by רובי תכנון פיננסי
12 months ago
4523 Views

כיצד לקבל פטור ממס על הפנסיה , מענקי פרישה וקופות גמל

הידעת כי על פי תיקון 190 עם הגיעך לגיל הזכאות עומד לרשותך סל הטבות פטור ממס המאפשר לך למשוך סכום חד פעמי ולקבל פנסיה בפטור ממס? מהו סל ההטבות הפטור ממס?

נכון לשנת  2021 שווי סל ההטבות הפטור ממס 791,856 ש”ח!
סל ההטבות עתיד לגדול ולהיות שווה בשנת 2025 כ- מיליון ש”ח ! כמובן שגם אם אתם פורשים היום תהיו זכאים בעתיד לסכום הנוסף הפטור ממס הכנסה.

כיצד מחושב סל ההטבות הפטור ממס  ? 

משרד האוצר קבע תקרת “קצבה מזכה”, נכון לשנת 2021, 8460 ש”ח (מעיין פנסיה חודשית ממוצעת במשק) ושיעור מקסימלי לפטור ממס על הפנסיה , נכון לשנת 2021 הינו  52% =4,439 ש”ח

בנוסף קבע משרד האוצר, על בסיס לוחות תוחלת חיים מקדם המרה לקצבה=  180 חודשים

אם נכפול את הקצבה הפטורה במקדם ההמרה  נקבל את שווי הסל הפטור ממס

4,439 * 180=791,856 ש”ח שווי הסכום הפטור לשנת 2021 

באיזה גיל זכאים לסל ההטבות הפטור ממס?

גיל פרישה (62/67) , או הגיל שבו מקבלים את קצבת הפנסיה, המאוחר מביניהם. למשל, אישה בת 60 שכבר מקבלת קצבת פנסיה אבל היא עדיין לא בגיל פרישה, אינה זכאית עדיין לפטור. גיל זה נקרא “גיל הזכאות”

לטובת מה ניתן לנצל את סל ההטבות הפטור ממס?

באפשרותכם לקבל כסכום חד פעמי עד 796,500 ש”ח כספי פיצויים ,מענקי פרישה וקופות גמל קצבתיות פטורים ממס או ליהנות מפנסיה חודשית בשווי   4,439 ש”ח פטורה ממס לכל החיים בנוסף לנקודות הזיכוי.

מה נדרש לעשות בכדי לקבל את סל ההטבות פטור ממס?

קבלת הסכום הפטור ממס אינה אוטומטית. בגיל הזכאות נדרש כל פורש לבצע קיבוע זכויות באמצעות טופס 161 ד’ – למעשה הכוונה כאן היא להחליט ולהודיע לרשויות המס  כיצד רוצים  לקבל ולממש את סל ההטבות הפטור ממס. להלן סיכום כל האפשרויות של הפורש למימוש סל ההטבות –

קבלת פטור ממס להפחתת שיעור המס על הפנסיה החודשית עד לכדי פטור מלא!
קבלת פטור ממס למענקי פרישה ופיצויים-  פדיון פטור ממס למענקי פרישה ופיצויים עד תקרת המס לפיצויים.  נדגיש כי שכל שקל ממענק הפרישה שהוצאתם ב – 32 שנות עבודה אחרונות כסכום פטור מוצמד למדד ובנוסף מוגדל ב 35% ומקטין את הפטור על הפנסיה.
קבלת פטור ממס להיוון קצבה פטור ממס – פדיון פטור ממס לכספים שהופקדו בקופה לקצבה או בקופת גמל אחרי שנת 2008 או היוון פנסיה ותיקה.

האם ניתן לשלב בין אפשרויות הבחירה?

כן.  קיבוע זכויות הוא אישי ומשתנה בין כל אדם ואדם. באפשרותכם להחליט על האפשרויות המיטבית עבורכם למימוש סל ההטבות, בין אם הקצאת כל תקרת הסל לטובת הפנסיה החודשית , לטובת סכום הוני פטור ממס  או אולי לשילוב בינהם : חצי על הפנסיה וחצי לסכומים הוניים.   בנוסף תדרשו להחליט  מה הסכום מסל ההטבות הפטור אותו תרצו לממש עכשיו באופן מיידי וכמה תרצו לממש בעתיד .

מה הדילמה בקיבוע זכויות?

מרחב התמרון בין אפשרויות הבחירה הוא אינסופי וקבלת החלטה לא נכונה בחלוקת הסל בין לקצבה  עשויה לגרום להפסד כספי רב ותשלומי מס מיותרים בהווה ולמעשה למשך אורך כל חייכם.

בנוסף, בעת קבלת ההחלטה למימוש הסל נדרש להתייחס לא רק להווה אלא גם לעתיד ולהחליט כיצד לממש את הגידול העתידי בסל ההטבות הפטור ממס.

חשוב להדגיש – קיבוע זכויות אינו בחירה אוטומטיות. צריך לחשוב, לתכנן ולקבל את ההחלטות הנכונות לכם! מה שמתאים לחברכם לעבודה לא בהכרח מתאים לכם, גם אם התחלתם לעבוד באותו זמן, יצאתם לפנסיה באותו היום, שווי הנכסים שלכם זהה והפנסיה דומה – האחד רוצה לעזור לילדיו לקנות נכס האחר מעדיף שהם יסתדרו לבד ולהנות מפנסיה גבוהה יותר- מה ההחלטה הנכונה לקבל ? יתרה מכך, בכדי להמחיש את מורכבות הדילמה מה אם הפנסיה העתידית שלכם זכאית לפטור ממס מתוקף נקודות זיכוי או כל פקודת מס אחרת אולי בכל זאת כדאי שתנצלו את הפטור לטובת מענק פטור ממס ?  אין פה נכון מוחלט אלא מה נכון עבורכם!

האם ניתן לשנות את ההחלטה ולהתחרט?

ההחלטה לגבי אופן ניצול הפטור ממס השפעה לכל ימי חייו של הפורש והיא בלתי הפיכה על פי חוק  למעט במהלך תקופה מוגבלת של זמן למשך 90 יום מיום הגשת הבקשה לפקיד השומה.

מה ההפסד הכספי שיכול להיגרם כתוצאה מאי מימוש הפטור?

ההפסד הכספי המצטבר במהלך השנים שלאחר הפרישה כתוצאה מאי מימוש הזכאות לפטור ממס נאמד בעשרות אלפי שקלים ויותר . מצער לראות כי פורשים רבים וגימלאים בפועל אינם מקבלים ולו את שיעור הפטור ממס המינימלי על הכנסתם פנסיה חודשית כקבוע בחוק והכל בשל העובדה שלא ביצעו תכנון פרישה וקיבוע זכויות.

מה נדרש לעשות בפועל כדי לקבל את הפטור?

עליכם להגיש לפקיד שומה טופס קיבוע זכויות 161 ד’ . לא די במילוי פשוט של הטופס ומסירתו לפקיד השומה, , טופס 161 ד’ מהווה תמצית הבחירות וההחלטות והבחירות שלכם וההנחיות הניתנות לרשויות המס במסגרת הגשתו  ישפיעו עליכם לשארית כל ימי חייכם.

איך ממלאים את טופס 161 ד’ ומקבלים את ההחלטה הנכונה למימוש הטבות המס?

טרם קבלת ההחלטה כיצד לממש את סל ההטבות נדרש לגשת לתכנון פרישה אישי לקיבוע זכויות ולבצע סימולציית מיסוי פרישה  בהתייחס למאפינייכם הייחודים ומטרותיכם העתידיות המציגה את כל האפשרויות הנכונות לכם למימוש סל ההטבות הפטור ממס .  רק כך תוכלו לקבל החלטות אופטימליות לפטור מקסימלי ממס לאורך זמן.

חשוב להדגיש כי בהתאם להנחיה פנימית ברשות המסים, נאסר על פקידי השומה לייעץ לפורשים בכל הקשור לדיווח ולאופן מילוי טופס  161ד’ ,  ועל כן החשיבות להסתייע במומחה לתכנון פרישה לקיבוע זכויות ולבצע סימולציית מיסוי לקבלת החלטה מושכלת לאופן ניצול הפטורים  ממס.

כיצד תבטיחו מימוש נכון של סל הטבות כך שתשלמו כמה שפחות מס ותרוויחו כמה שיותר?

החוכמה היא לדעת כיצד לתכנן קיבוע זכויות מושכל שיאפשר תמרון בין אפשרויות הבחירה ויבטיח את מציאת הנקודה האופטימלית לחיסכון מירבי במס לאורך כל החיים.

מומחי הפרישה שלנו ב”רובי תכנון פיננסי” ישמחו לעמוד לרשותך בכל צעד ושעל – מאיסוף המידע ועד לתכנון פרטני לקיבוע זכויוות שיצור מימוש אופטימלי למימוש סל ההטבות הפטור ממס , יחסוך בתשלומי מס ויגדיל באופן משמעותי את החסכונות הפיננסים והפנסיה שלך.

לתכנון קיבוע זכויות המשתלם לך, כל שעליך לעשות הוא להשאיר את פרטיין בקישור הבא ואנו נחזור אלייך בהקדם

לקיבוע זכויות לחץ כאן 

נשמח לעמוד לרשותך – רובי תכנון פיננסי