קורונה – שאלות ותשובות

by רובי תכנון פיננסי
2 years ago
532 Views

מדוע השווקים עברו מאדישות לחששות?

עד לפני עשרה ימים ההשפעה העיקרית של וירוס הקורונה היתה על הכלכלה הסינית. מדיניות הממשל הסיני שכללה סגירה של חלק גדול מהמפעלים במדינה פגעה אמנם באופן אנוש בפעילות הכלכלית אך מנגד גם הביאה להצלחה יחסית בניסיון להשתלט על התפשטות הוירוס. לכן, בעוד שאין ויכוח לגבי החשיבות של סין לכלכלה הגלובאלית, התפיסה בשווקים היתה שגם אם נתוני הרבעון הראשון בכל העולם יהיו כנראה חלשים מאוד, מדובר באירוע מוגבל בזמן ובהמשך השנה הפעילות הכלכלית תחזור למגמה ארוכת הטווח שאפיינה אותה לפני התפרצות הוירוס. עם זאת, ברגע שהוירוס החל להתפשט במהירות מחוץ לסין התמונה כולה השתנתה. במדינות כמו דרום קוריאה, יפן, איטליה או גרמניה הסיכויים שהממשלות יפעלו בדרכים בהן סין פעלה נמוכים מאוד ולכן גם ההסתברות שיצליחו להשתלט על התפשטות הוירוס נמוכה מאוד.


מה עשויה להיות ההשפעה הכלכלית של התפשטות הוירוס?

אם עד עכשיו החשש היה בעיקר להשפעה של הסגר בסין על צד ההיצע הרי שכעת החשש הוא בעיקר מההשפעות על צד הביקוש. ככל שהוירוס ימשיך להתפשט, בעיקר באירופה, כך גם סביר להניח שאנשים יעדיפו להתרחק ממקומות הומי אדם. בהתאם לכך, הביקוש המצרפי הגלובאלי צפוי להיפגע. מידת הפגיעה תקבע על פי מידת ההתפשטות הגיאוגרפית של הוירוס ומשך הזמן עד שהוירוס יחלוף.


אז מהם התרחישים האפשריים?

התרחיש הטוב ביותר הוא שבזכות המודעות של הציבור, מאמצי הממשלות ומערכת הבריאות המתקדמת במערב, התפשטות הוירוס תיעצר תוך זמן קצר (מספר שבועות) כך שההשפעות השליליות על הכלכלה העולמית יחלפו כבר ברבעון השני של השנה. אפשרות נוספת שחלק גדול מהוירולוגים המובילים בעולם מציינים היא שהוירוס לא ישרוד במזג אויר חם יותר כך שבכל מקרה תוך חודש-חודשיים הקורונה תהיה מאחורינו. מנגד, התרחיש הגרוע הוא שיתברר שהוירוס יכול לשרוד גם במזג אויר חם ושעל אף המאמצים התפשטות הוירוס תהיה מהירה ורחבה. בתרחיש זה הביקוש והצמיחה הגלובאלית נפגעים לתקופה ארוכה. יש לציין שבתרחיש זה ישנו סיכון גם לזעזוע בשוק האשראי שכן כידוע, החוב של המגזר העסקי במדינות רבות גבוה כיום כך שפגיעה ממושכת בתזרימי המזומנים עלולה להוביל לגל של פשיטות רגל וקיפאון בשוק האשראי.


מה ההסתברות לכל תרחיש?

אף אחד לא יודע. הבעיה העיקרית היא העומדת בפני המשקיעים כיום היא השילוב בין שונות גבוהה מאוד של תרחישים אפשריים מצד אחד וחוסר ידע מוחלט באשר לסבירות של כל תרחיש. מכיוון שמדובר בוירוס “חדש” ישנה אי וודאות גבוהה בקרב המומחים בעולם באשר לתכונותיו מה שמעלה שאלות רבות כמו האם הוא עמיד בטמפרטורות גבוהות? האם ניתן להידבק בו פעמיים? האם ניתן למצוא לו חיסון? וכו’. כל עוד אין תשובות לשאלות אלו בלתי אפשרי להעריך מהי ההסתברות לכך שהתפשטות הוירוס תיעצר בשלב כלשהו.


כיצד צפויים הבנקים המרכזיים להגיב?

ירידת התשואות החדה בשוק האג”ח בכל העולם מלמדת על ציפיות המשקיעים לפעולה כלשהי של הבנקים המרכזיים. גם אנו בהחלט מצפים להתערבות של הבנקים המרכזיים בזמן הקרוב כאשר בארה”ב סביר להניח שהפד יפחית את הריבית כבר בפגישה הקרובה או אפילו לפני כן ובאירופה ה-ECB יאותת על הרחבה נוספת לעידוד שוק האשראי. כמובן, הפעולות של הבנקים המרכזיים אינן יכולות למנוע את ההשפעה השלילית של הוירוס אך הן בהחלט יכולות להקל על השווקים הפיננסיים ובעיקר על שוק האשראי.


מה עושים בתיקי ההשקעות?

מכיוון שאי הוודאות באשר לתרחישים האפשריים השונים גבוהה במיוחד, כל פעולה אקטיבית כיום היא בבחינת הימור על תרחיש כלשהו. ברור שבמידה והחולשה בפעילות הכלכלית תמשך הרבה זמן השווקים עלולים להמשיך עוד לרדת, קל וחומר בתרחיש של מחנק אשראי אבל אין שום סיבה להניח שזהו התרחיש הסביר יותר. למעשה, רובם של המומחים בתחום הוירולוגיה טוענים כאמור שזהו תרחיש פחות סביר. בהתאם לכך אנו חושבים שמוקדם עדיין מכדי לנקוט בפעולה אקטיבית כלשהי ויש להמתין ולראות כיצד נראית המגמה של התפשטות הוירוס בעולם. יחד עם זאת, חשוב לציין כי על אף שלא חזינו כמובן את התפרצות הוירוס, העליות החדות בשווקים בשנה שעברה והסימנים להאטה קלה בפעילות הכלכלית בעולם הביאו אותנו לנקוט במשנה זהירות בתיקים עוד לפני ההתרחשויות האחרונות וזאת על ידי הארכה של המח”מ בתיק האג”ח, התמקדות בשווקים בארה”ב ובסקטורים הדפנסיביים. לכן, במידה מסוימת ניתן לומר שהיינו ערוכים לתרחיש שלילי בשווקים.