רגע לפני ששנת 2022 מסתיימת: זה הזמן לפעול

בדקו האם ניצלתם את כל הטבות המס להם אתם זכאים
מאת רובי תכנון פיננסי
2462 צפיות

בין אם אתם שכירים, עצמאים או גמלאים, עוד רגע אנחנו נפרדים משנת 2022 וזה הזמן האידאלי לבדוק את מהן הטבות המס להם אתם זכאים מהפקדה לחסכוניתכם. מאחר וניתן לממש את הטבות המס רק עד סוף השנה – כדאי למהר ולבדוק איך לנצל בצורה חכמה את חלון ההזדמנויות הקצר לביצוע פעולות כלכליות ולקבל הטבות מס העשויות להגיע גם לאלפי שקלים.

מה חשוב לדעת , כמה צריך להפקיד? ומתי עליכם לפעול כדי לנצל את הטבות המס באופן מקסימלי? כל התשובות במדריך הבא


הדובדבן שבקצפת – קופת גמל להשקעה

קופת גמל להשקעה מאפשרת לכולם- שכירים עצמאים וגמלאים לחסוך לכל מטרה ולהנות הטבות מס
בקופת גמל להשקעה ניתן להפקיד בכל שנת מס עד 72,616 ₪ (נכון לשנת 2022). הכספים בקופה נזילים למשיכה חד פעמית בכל רגע נתון. כל עוד הכסף לא נמשך מהקופה, תהנו מדחיית תשלום מס רווחי הון. החיסכון שתצברו בקופה ינוהל ללא התחשבנות מס ויצבור תשואה בריבית דריבית, רק ברגע שתבחרו לפדות את החיסכון מהקופה, תשלמו מס בגובה 25% על הרווחים שצברתם. אך ישנה הטבה נוספת שלא כולם מודעים לה – אם תתמידו בחסכון עד לגיל 60 ותמשכו את הכספים שנצברו כקצבה חודשית תיהנו מפטור מלא מתשלום מס הכנסה על הקצבה ופטור מלא ממס על הרווחים – זוהי דרך מצוינת לתכנן את הפנסיה העתידית שלכם ולהבטיח פנסיה פטורה ממס בפרישה.

כמה צעדים קטנים – בדרך לחיסכון גדול
הקפידו להפקיד מידי שנה, בין אם בהוראת קבע או בהפקדה חד פעמית את תקרת ההפקדה לקופת גמל להשקעה. במידה ולא הפקדתם את הסכום המקסימלי – זה הזמן לבצע השלמת הפקדה (תקרת ההפקדה הינה שנתית ואינה מצטברת משנה לשנה).

כדאי לדעת: אם אתם מעוניינים להפקיד סכומים גבוהים מהתקרה, ניתן לפתוח קופה על שם כל אחד מבני המשפחה ולהפקיד אליה את הסכום המותר.

שכירים? זה בשבילכם

הפקדה לפנסיה עבור רובד השכר שעבורו לא מתבצעות הפקדות
על פי חוק פנסיית חובה המעסיק ואתם מבצעים בכל חודש הפקדה לפנסיה. לעיתים ההפקדה אינה מתבצעת על מלוא השכר ברוטו, ובמקרים רבים השכר מתחלק לשכר מבוטח – עבורו מתקיימות הפקדות פנסיוניות, ושכר לא מבוטח – הנובע משעות נוספות, בונוסים, הוצאות רכב וכו’ – שעבורם המעסיק אינו מחויב לבצע הפקדות לפנסיה.

שכירים המעוניינים לבצע הפקדה עצמאית לפנסיה עבור רכיב השכר הלא מבוטח, מוזמנים להפקיד על שכר זה, ולהיות זכאים להטבות מס מסוג זיכוי וניכוי בהתאם לעמידה בתנאי ההפקדה. מדובר בהטבת מס שיכולה להניב לכם הרבה כסף. בנוסף, מעבר להטבת המס המדוברת, להפקדות עצמאיות לחיסכון הפנסיוני יתרונות נוספים כך תוכלו להגדיל את החיסכון והפנסיה בגיל הפרישה, לצמצם את הפער ההכנסה שנוצר בין השכר ברוטו לפני הפרישה והפנסיה העתידית ולקבל הגנה ביטוחית במקרה של פטירה ואובדן כושר עבודה גם על שכר זה שעד היום לא נלקח בחשבון בתוכנית הפנסיונית שלכם.

כמה צעדים קטנים – בדרך לחיסכון גדול

בחנו מהו השכר ברוטו שלכם לעומת השכר המופקד לפנסיה והקפידו להפקיד עבור כל רבידי השכר שלכם, גם אם תעשו זאת באופן עצמאי.

כדאי לדעת: ככל שתתחילו לחסוך לפנסיה בגיל צעיר ותדאגו להפקיד עבור כל השכר – כך החיסכון הפנסיוני יעבוד בשבילכם ויבטיח שלא תסבלו מפער בהכנסות לאחר הפרישה.

עצמאים? כך תמקסמו את ההטבות העומדות לרשותכם

אתם בטח יודעים שהחל משנת 2017, גם עצמאים חייבים לבצע הפקדות לחיסכון פנסיוני, מי שלא יעשה כך במקום לשלם את הכסף לחיסכון הפנסיוני שלו ישלם למס הכנסה, בנוסף יאלץ לספוג גם קנס.

שיעור הפקדות החובה נמוך יחסית ועומד על 4.45% עד חצי מהשכר הממוצע למשק ועד 12.55% מעל מחצית השכר כך עצמאי שמרוויח שכר ממוצע במשק 10,551 ₪ ומעלה נדרש להפקיד לתוכנית חיסכון פנסיונית, 896 ש”ח מידי חודש, מה שאומר שאם לא הספקתם להפקיד לאורך השנה או הפקדתם חלקית עליכם להשלים עד סוף השנה את ההפקדות לסך מצטבר 10,762 ₪ .

לצד הפקדות החובה שקבע החוק, עצמאים רבים מעדיפים (ובצדק) לבצע הפקדה מעבר למינימום ועד התקרה המקסימלית בעיקר כדי לדאוג לחיסכון ולפנסיה מכובדת בגיל הפרישה, להגן על אובדן הכנסה במקרה של אובדן כושר עבודה ופטירה ובשורה התחתונה לשלם היום פחות מס הכנסה וביטוח לאומי.

מה המקסימום שניתן להפקיד לחיסכון פנסיוני ולהנות מהטבות מס:
ניתן להפקיד עד 16.5% מתקרת הכנסה שנתית של 213,600 ₪, סה”כ הפקדה בגובה 35,244 ₪ לשנה בולהנות מ-2 סוגי הטבות מס:

 • זיכוי בגובה 35% מהפקדה של 10,680 ₪ – שווי ההטבה בגובה 3,738 ₪.
 • ניכוי בגובה המס השולי עבור הפקדה של 24,564 ₪, שווי ההטבה יכול להגיע עד לסכום של 11,545 ₪ (לעצמאי בעל מס שולי בגובה 47%).
 • למה עוד עצמאים זכאים? הפקדה לקרן השתלמות:
  ניתן להפקיד עד 7% ועד תקרת הכנסה שנתית של 270,000 ₪, סה”כ הפקדה בגובה 18,900 ₪ לשנה.
  עבור הפקדה זו תוכלו ליהנות מ-2 סוגי הטבות מס:
 • ניכוי בגובה המס השולי עבור הפקדה של 12,150 ₪. שווי ההטבה יכול להגיע עד 5,710 ₪ (לעצמאי בעל מס שולי בגובה 47%).
 • פטור מתשלום מס רווחי הון – תוכלו לממש פטור מתשלום 25% מס על רווחי הון שצברו הכספים ועד הפקדה שנתית בגובה 18,900 ₪. אם תבחרו להפקיד מעבר לתקרת ההפקדה תהנו מדחיית תשלומי מס רווחי הון, עד למועד בו תבחרו למשוך את הכסף.

כמה צעדים קטנים – בדרך לחיסכון גדול

 • בחנו האם, כמה ולאן ביצעתם הפקדות לשנת המס הנוכחית – ובצעו השלמת הפקדות בעת הצורך.
 • הפקידו לפחות את תקרת ההפקדה המקסימלית לחיסכון פנסיוני, כך תשלמו פחות מס הכנסה וביטוח לאומי, תגנו על הכנסתכם ותבטיחו פנסיה גבוה בעתיד.
 • הפקידו מעבר לתקרת ההפקדה לקרן ההשתלמות, כך תהנו מדחיית מס רווחי הון בנוסף לכל היתרונות שיש  לקרן ההשתלמות להציע.

כדאי לדעת: במקום שתשלמו כסף למס הכנסה – דאגו לעתידכם והפקידו את הכסף לחיסכון שלכם, כך גם תגדילו את החיסכון והפנסיה, תגנו על הכנסותיכם ותהנו מהטבות המס עבור ההפקדות.

גמלאים ? גם אתם זכאים להטבות מס בהפקדה לחיסכון
גם גמלאים יכולים להמשיך להפקיד כספים לחיסכון ולקבל הטבות מס, המשך ההפקדה לאחר פרישה לגמלאות חיוני להתנהלות פיננסית מאוזנת, הגדלת החיסכון , תכנון העברה בין דורית וקבלת הטבות מס.

לאן תוכלו להפקיד לחיסכון ולקבל הטבות מס?

הפקדה לקופת גמל / חיסכון פנסיוני על פי תיקון 190: ניתן להפקיד עד 35,244 ₪ לשנה (נכון לשנת 2022) וליהנות מהטבות המס הבאות:

 • החזר מס הכנסה עבור הפקדה: זיכוי בגובה 35% מהפקדה של 10,680 ₪ שווי ההטבה: 3,738 ₪.
 • ניכוי בגובה המס השולי עבור הפקדה של 24,564 ₪, שווי ההטבה יכול להגיע עד גובה 11,545 ₪ (לעצמאי בעל מס שולי בגובה 47%).

הטבת פטור ממס הכנסה ומס רווחי הון בעת המשיכה –

 • הטבת פטור ממס הכנסה ומס רווחי הון בעת משיכה כסכום הוני, בכפוף לתקרת ההון הפטורה בקיבוע זכויות פנסיוניות
 • הטבת פטור ממס הכנסה ומס רווחי הון בעת משיכת כספים כפנסיה חודשית
 • הטבת פטור ממס הכנסה ומס רווחי הון בעת העברת כספים למוטבים בהורשה

וזה עוד לא הכל – ככל שתבחרו להפקיד מעבר לתקרת ההפקדה תוכלו להפקיד עד כ 9,0000,0000 ש”ח ולקבל הטבת מס נוספת – בעת המשיכה במקום לשלם 25% מס רווחי הון על הרווח הריאלי תשלמו רק 15% מס רווחי הון על הרווח הנומינלי. אם תבחרו להשאיר את הכספים בקופה ותשתמשו בקופה ככלי להורשת הכספים למוטבים יהנו המוטבים לפחות מאותם הטבות מס להם אתם זכאים ואף יותר ,אם חלילה אירוע הפטירה יקרה לפני גיל 75 יקבלו המוטבים א כל כספים שנצברו בפטור מלא ממס הכנסה ומס רווחי הון .

* ככל שאין יתרת הון לפטור ממס בקיבוע זכויות תחוייבו במס שולי או 35% הנמוך מיבנהם

הפקדה לפוליסת חיסכון פיננסית

אם נולדתם עד 31.12.1948 אתם זכאים להפקיד לפוליסת חיסכון פיננסית, תוכנית חיסכון נזילה לכל מטרה ולהנות מפטור מלא ממס על רווחים עד 13,800 ש”ח ליחיד ועד 16,920ש”ח לזוג (נכון לשנת 2022), במקום לשלם 25% מס ריאלי על הרווחים. מדובר בהחזר מס של עד 3,450 ש”ח לאדם או 4,230 ש”ח לשני בני הזוג העומדים בתנאים. הקפידו לבצע מידי שנה פדיון רעיוני בפוליסת חיסכון פיננסית היות והפטור ממס רווחי הון מתחדש כל שנה כך שניתן להמשיך לנהל את הכספים ובמקביל לקבל את הטבות המס.

כמה צעדים קטנים – בדרך לחיסכון גדול

אמנם אתם בפנסיה אך כדי לקבל הטבות מס נדרשת עוד קצת עבודה כגמלאים האחריות להפקיד לחיסכון היא עליכם ,המעסיק או קרן הפנסיה כבר לא יבצעו זאת עבורכם.

צרו הרגלים לפרישה והפקידו מידי שנה בהוראת קבע או בהפקדה חד פעמית לפחות את תקרות ההפקדה לקבלת מלוא הטבות מס.

בדקו איזה שינויים נדרשים בניהול כספיכם כגמלאים כדי שתוכלו להנות ממלוא הטבות המס.

כדאי לדעת: לתוכניות החיסכון הפיננסי תפקיד גם בהעברת כספים בהורשה וניתן לקבוע מוטבים לבחירתכם
החל מגיל 60 מס רווחי הון לגמלאים הוא בהתאם למס השולי שחל על הכנסותיהם ולא יותר מ 25% מס רווחי הון.

ולסיום סיומת, הידעתם?
אתם יכולים לקבל הטבות מס לא רק על החסכונות שלכם אלא גם על תוכניות הביטוח שלכם.
הגנו על החסכונות והכנסות שלכם באמצעות הפקדה לביטוח חיים, משכנתא או אובדן כושר עבודה וקבלו הטבות מס על תשלום לביטוח

 • הטבת החזר מס הכנסה מתשלום לביטוח חיים או משכנתא עד 25% מסכום הפרמיה ועד לתקרה שנתית של כ 34,000 שח, מדובר בהחזר מס שיכול להגיע ל 8,500 שח לאדם.
 • הטבת החזר מס הכנסה מתשלום לביטוח אובדן כושר עבודה עד 2.5% מגובה שכרו של המבוטח.

כמה צעדים קטנים – בדרך לחיסכון גדול
הצטרפו לביטוח חיים ואובדן כושר עבודה וכך תגנו על ההכנסות והחסכונות שלכם וגם תקבלו הטבות מס

כדאי לדעת
החזר המס לביטוח תקף לכולם שכירים ועצמאים ובעבור כל פוליסה , כך שעבור משפחות בהן יש יותר מביטוח חיים אחד מדובר בהחזרים אשר עשויים להצטבר לסכומים גדולים במיוחד כל שנה.
עצמאים? הטבת מס כפולה- החזר מס על הפקדה לביטוח וגם הכרה בתשלום כהוצאה מוכרת המקטינה את ההכנסה החייבת המס ואת מס ההכנסה לתשלום.

כמה צעדים פשוטים – כדי להשיג הטבות מס אטרקטיביות

סוף שנה זה הזדמנות עבורכם לחסוך ולתעל את הכסף שלכם למקומות החשובים באמת.
המלצה שלנו? נצלו את חלון הזמן שנותר בחוכמה-

 • עשו סדר בהפקדות ובחסכונות שלכם עכשיו ותהנו מהטבות והקלות אחר כך
 • כדי ליהנות מהטבות המס יש לבצע הפקדות לכל המאוחר עד 31.12.2022, אל תמתינו לרגע האחרון
 • הפקידו לפחות את תקרות ההפקדה השנתיות והמנעו מתשלום מיותר למס הכנסה וקנסות
 • הבטיחו את הטבות המס גם לשנים הבאות וצרו לכם הוראת קבע להפקדות שוטפות בהמשך
 • תקרות ההפקדה מתחדשות מדי שנה וניתן להפקיד עד 31/12/22 את תקרות ההפקדה לשנה הנוכחית וכבר ב 1/2023 להפקיד את תקרת ההפקדה לשנה הבאה.
 • לא כל הטבות המס ניתנות באופן אוטומטי , את חלקן יש לבקש ממס הכנסה באופן אקטיבי באמצעות הגשת דוח שנתי , כך שבמידה ולא ביקשתם את הטבות המס בעבר אתם עשויים להיות זכאים להחזרי מס עד 6 שנים רטרואקטיבית.

רוצים לדעת האם אתם זכאים להטבות מס ואיך תקבלו אותן? אנחנו פה בשבילכם
בפגישה אישית ללא עלות נלווה אתכם בבדיקת הזכאות להטבות מס ונקבע את גובה הסכומים הנדרשים להפקדה, נדאג לפתיחת התוכניות ביצוע הפקדות וננחה אתכם איך תקבלו את הטבות המס בפועל . כך תוכלו להיות בטוחים שתקבלו את מלוא הטבות המס המגיעות לכם ותחסכו בתבונה לעתידכם.

רוצים לשאול שאלה אישית ? לקבל מידע נוסף?
ריכזנו עבורכם את כל הדרכים ליצור איתנו קשר

כאן לשירותכם ובשבילכם,
רובי תכנון פיננסי – פתרונות השקעה ופרישה מתקדמים

Tags: , , ,