מקורות ההכנסה בפרישה

מה זה?

מקורות ההכנסה בפרישה

היציאה לפנסיה והעלייה בתוחלת החיים – מחייבת כל פורש/ת להתכונן לשינויים הצפויים בהכנסות ובהוצאות השוטפות ותכנון הצעדים הכלכליים ל-20 השנים הבאות בממוצע. במהלך שנות העבודה רובנו מפקידים כספים לפנסיה באמצעות מקום העבודה, או באופן פרטי וכל זאת במטרה לייצר מספיק הכנסות על מנת לחיות בכבוד ולהגשים את החלומות שלנו בפרישה, בין אם לטייל בעולם, להירשם ללימודים או להקים עסק שתמיד חלמנו. מאחר ומרגע היציאה לפנסיה מבנה ההכנסות וההוצאות החודשי שלנו משתנה – יש צורך בראש ובראשונה לאתר את כל אותם מקורות ההכנסה העומדים לרשותנו כגון: קצבת אזרח ותיק מטעם הביטוח הלאומי, קצבאות וסכומים חד פעמיים בתוכניות הפנסיוניות והכנסות הנובעות מחסכונות והשקעות פרטיות. לאחר מכן יש להחליט כיצד נרצה להשתמש בכספים שצברנו – האם כקצבה חודשית/ סכום חד פעמי/ אנונה- ולמשך כמה שנים נצטרך אותם.

אילו קצבאות קיימות?

סוגי קצבאות

אנונה

אפשרות להמיר סכומי חסכון חד פעמיים בקבלת תשלומים חודשיים

קצבה – ביטוח לאומי

קצבת אזרח ותיק המשולמת החל מגיל הפרישה

קצבה – קרן פנסיה

קצבה המחושבת מסך הצבירות בקרן הפנסיה ומחולקת במקדם ההמרה של חב’ הביטוח.

קצבה – ביטוח מנהלים

קצבה המחושבת מסך הצבירות בביטוח המנהלים ומחולקת במקדם ההמרה של חב’ הביטוח.

שאלות ותשובות

כיצד ניתן לאתר את כל החסכונות שנצברו בתוכניות החסכון הפנסיוניות?

כדי לקבל תמונת מצב מלאה על כלל הכספים בתכניות החיסכון הפנסיוניות – ניתן לבצע הזמנת המידעים מאתר “המסלקה הפנסיונית” של משרד האוצר. המסלקה מבצעת פניה לכל חברות הביטוח, קרנות פנסיה ובתי ההשקעות ומתקבל דוח המרכז את כל החסכונות והביטוחים הקיימים בהם.

ממה מושפע גובה הקצבה החודשית שאקבל בפרישה?

גובה הקצבה הצפויה מושפע ממספר גורמים, ביניהם: גיל הפרישה, מין הפורש/ת, גובה החסכון שנצבר, מקדם ההמרה של הקופה ומסלול הורשת הכספים במקרה פטירה.

מהי קצבת אזרח ותיק?

תושבי ישראל זכאים החל מגיל הפרישה (גיל 67 לגברים, וגילאי 62-65 לנשים בהתאם לתאריך הלידה) לקבל קצבת זקנה חודשית מטעם המוסד לביטוח לאומי. הקצבה מורכבת מקצבה בסיסית ומתוספות שונות, מספר שנות התשלום לביטוח הלאומי וכמות בני המשפחה של הגמלאי/ת

מהי תוספת השלמת הכנסה?

מדובר בתוספת לקצבת אזרח ותיק שמשולמת לגמלאים שאין להם הכנסות, או שהכנסותיהם נמוכות וכן בהתאם למצב המשפחתי.

מהי אנונה?

אנונה היא אפשרות למשיכה חודשית של כספי חיסכון – במטרה להגדיל את הקצבה החודשית.

למשך כמה זמן ישולם התשלום החודשי באנונה?

משך התשלום תלוי במספר גורמים, ביניהם הסכום הצבור במוצר, גובה הסכום החודשי המבוקש למשיכה וגובה התשואות והרווחים שהתקבלו. באנונה משולם סכום חודשי עד לתום הצבירה במוצר

כדאי לדעת

המומחים שלנו מסבירים