קרן פנסיה כללית

מה זה?

קרן פנסיה כללית

קרן פנסיה כללית היא תוכנית חסכון לפנסיה אשר לרוב נפתחת באופן אוטומטי כאשר קיימת הפקדה גבוהה מעל לתקרה החודשית בקרן פנסיה מקיפה. היא מעניקה הגנה ב-3 מצבים שונים: פנסיית זקנה לגיל הפרישה, פנסיית נכות לאובדן כושר עבודה ופנסיית שארים לפטירה. לקרן פנסיה ניתן להפקיד כספים במעמד שכיר- באמצעות מקום העבודה, או במעמד עצמאי (באמצעות תשלומים חודשיים או בהפקדה חד פעמית בסוף השנה), ניתן ליהנות מהטבות מס עבור הפקדות אלו. כספי החסכון מושקעים בשוק ההון, כמו כן קיימים מגוון מסלולי השקעה כאשר המסלולים נבדלים ביניהם ברמת הסיכון.

למה כדאי לכם להצטרף?

לחסוך לעתיד ללא דאגות

הגנה במקרה פטירה או נכות

זכאות לפנסיה חודשית באובדן כושר עבודה, ופנסיית שארים במקרה פטירה

זכאות להטבות מס על ההפקדות

שכירים ועצמאים נהנים מהחזרי מס על ההפקדות השוטפות.

מגוון מסלולי השקעה

לבחירתך מסלולי השקעה רבים, עם אפשרות למעבר בין המסלולים בכל עת וללא תשלום מס.

קבלת קצבה חודשית לכל החיים

החל מגיל 60 ניתן לפרוש ולמשוך קצבה חודשית המשולמת לכל ימי חיי החוסך.

שאלות ותשובות

מהם היתרונות של קרן פנסיה כללית?

החוסכים בקרן פנסיה מקיפה נהנים מיתרונות רבים, ביניהם אפשרות לקצבה חודשית למשך כל החיים מרגע הפרישה, דמי ניהול מוזלים ביחס למוצרי החסכון האחרים, הבטחת פנסיה חודשית לשארים במקרה פטירה ופנסיית נכות במידה והחוסך אינו מסוגל להמשיך לעבוד כתוצאה מתאונה או מחלה.

אני חוסך בקרן פנסיה מקיפה - למה פתחו לי גם קרן פנסיה כללית מבלי שביקשתי?

במקרה שתועבר לקרן הפנסיה המקיפה הפקדה שעוברת את התקרה החודשית המותרת בגובה 4,326 ש”ח נכון לשנת 2022, הסכום”הגולש” יופקד באופן אוטומטי לקרן פנסיה כללית. במידה ולא מעוניינים בכך ניתן להצטרף לתוכנית חסכון אחרת (ביטוח מנהלים/ קופת גמל) ולהנחות את המעסיק להעביר אליה את הכספים מעבר לתקרת ההפקדה בקרן הפנסיה המקיפה.

האם ההפקדה מעל התקרה חייבת לעבור לקרן פנסיה כללית?

לא. קרן פנסיה כללית tnbo נפתחת באופן אוטומטי בעת גלישת שכר מעל התקרה החודשית לקרן פנסיה מקיפה. למרות זאת, יוכלו החוסכים לבחור מבין שני מוצרי חסכון פנסיוניים נוספים אליהם יוכלו להעביר את ההפקדה מעל התקרה: ביטוח מנהלים או קופת גמל.

האם קיימת תקרת הפקדה לקרן פנסיה כללית?

בשונה מקרן פנסיה מקיפה, לקרן פנסיה כללית לא קיימת תקרת הפקדה חודשית. אך קיימת תקרת שכר חודשית- שעבורה יהיה כיסוי למקרה נכות או פטירה. תקרת השכר ברוב קרנות הפנסיה- היא בגובה 4 פעמים השכר הממוצע במשק שנכון לשנת 2022 עומדת על 42,204 ש”ח .

מה ההבדל בין קרן פנסיה מקיפה לקרן פנסיה כללית?

קרן פנסיה מקיפה וקרן פנסיה כללית דומות בכך שמאפשרות לחסוך לגיל הפרישה וליהנות מקצבה חודשית לכל החיים, דמי הניהול המשולמים בהן מוזלים לעומת מוצרים אחרים, ובשתיהן קיימים ביטוחים מסוג: פנסיית נכות , ופנסיית שארים. השוני העיקרי ביניהן הוא שהקרן המקיפה מבטיחה ריבית שנתית בגובה 4.86% על חלק מסכום החסכון שהצטבר והחלק הנותר מושקע בשוק ההון, וזאת לעומת קרן פנסיה כללית בה אין כלל הבטחת תשואה והכספים כולם מושקעים בשוק ההון .

האם אני יכול לנייד את הכספים שצברתי בתוכנית הפנסיה שלי?

כן. משרד האוצר קבע כי כל חוסך רשאי לנייד את כספי החסכון הפנסיוני שלו, ולהעביר את הכספים שנצברו מהתוכנית הנוכחית אל סוג תוכנית אחרת (לדוגמא: העברה מקרן פנסיה לקופת גמל) ו/או ולחברת ביטוח אחרת. הליך הניוד הוא פשוט וכל שנדרש הוא למלא טופס העברת כספים. בתהליך הניוד מועברות כל הזכויות המקוריות של החסכון כולל העברת הוותק של הקופה המקורית והביטוחים שהיו בה.

כדאי לדעת

המומחים שלנו מסבירים