קרן השתלמות‎‎

מה זה?

קרן השתלמות‎‎

קרן השתלמות היא תוכנית חסכון לטווח בינוני ואת הכספים ניתן למשוך כברלאחר 6 שנות חסכון (או 3 שנים במקרה והחוסך הגיע לגיל פרישה). התוכנית אינה כוללת כיסויים ביטוחיים כגון ביטוח חיים או אובדן כושר עבודה. ניתן להפקיד כספים במעמד שכיר – באמצעות מקום העבודה או במעמד עצמאי – באמצעות תשלומים חודשיים או בהפקדה חד פעמית בסוף השנה. כספי החסכון מושקעים בשוק ההון. כמו כן, קיימים מגוון מסלולי השקעה לבחירת החוסכים, כשהמסלולים נבדלים ביניהם ברמת הסיכון.

למה כדאי לכם להצטרף?

החיסכון חשוב לעתיד שלכם

זכאות להטבות מס על ההפקדות

עצמאים נהנים מהחזרי מס על ההפקדות השוטפות.

אפשרות לבחירת מוטבים

מאפשרת לחוסך להחליט מי יקבל את הכספים שנצברו בקופה במקרה של פטירה.

פטור מתשלום מס על הרווחים

החיסכון היחידי בארץ בו הרווחים שנצברו, עד תקרה שנקבעה, יהיו פטורים מתשלום מס בגובה 25%.

מגוון מסלולי השקעה

לבחירתך מסלולי השקעה רבים, עם אפשרות למעבר בין המסלולים בכל עת וללא תשלום מס.

שאלות ותשובות

מהם היתרונות של קרן השתלמות?

החוסכים בקרן השתלמות נהנים מיתרונות רבים ומשמעותיים כגון: אפשרות למשיכת הכספים לאחר 6 שנות חסכון בלבד או 3 שנים בהגעה לגיל פרישה, במשיכת החסכון יהנה החוסך מפטור מתשלום מס, גם על הרווחים שנצברו בחסכון (גובה המס על רווחים בישראל עומד על 25%) בנוסף, מגוון מסלולי השקעות עומדים לבחירת החוסך והכספים שנצברו נהנים מתשואה בהתאם להשקעות הקופה בשוק ההון.

מהם התנאים בהם ניתן למשוך את הכספים ללא תשלום מס?

ניתן למשוך את הכספים לאחר 6 שנים מיום ההפקדה הראשונה לקרן, אך גם לאחר 3 שנות וותק במידה והחוסך מעוניין להשתמש בהם למימון קורס או השתלמות מקצועית. כן ניתן למשוך את הכספים לאחר 3 שנות וותק כאשר החוסך עבר את גיל הפרישה.

האם חובה למשוך את הכספים לאחר 6 שנות וותק?

לא חובה ואף מומלץ לא למשוך את הכספים כאשר הפכו לנזילים למשיכה מאחר והם ממשיכים להיות מושקעים בשוק ההון ולצבור רווחים נוספים שגם הם פטורים ממס רווחי הון. לאחר סיום שנות הוותק ניתן למשוך את הכספים בכל רגע לפי הצורך.

מהי תקרת ההפקדה השנתית בה הכספים פטורים ממס רווחי הון?

שכירים שיפקידו עד סכום של 18,854 ש”ח לשנה, ועצמאים עד 18,960 ש”ח לשנה – יהיו פטורים מתשלום מס על הרווחים שנצברו בקופה.כספים שהופקדו מעבר לתקרות אלו יהיו חייבים בתשלום מס בגובה 25% על הרווחים שנצברו.

האם המעסיק חייב להפקיד לי לקרן השתלמות?

מעסיק אינו מחוייב על פי חוק להפקיד לעובדיו עבור קרן השתלמות, למעט עבור עובדים במגזרים מסויימים – הכפופים להסכם קיבוצי או צו הרחבה לפיו מחוייב המעסיק להפקיד בנוסף לפנסיה – גם לקרן השתלמות

האם אני יכול לנייד את הכספים שצברתי בקרן ההשתלמות?

משרד האוצר קבע כי כל חוסך רשאי לנייד את כספי קרן ההשתלמות שלו, ולהעביר אותם לחברה אחרת. הליך הניוד הוא פשוט וכל שנדרש הוא למלא טופס העברת כספים. בתהליך הניוד מועברות כל הזכויות המקוריות של החסכון כולל העברת הוותק של הקופה המקורית.

כדאי לדעת

המומחים שלנו מסבירים