קופת גמל תיקון 190 - הגיע הזמן שתשלם פחות מס  - רובי תכנון פיננסי

מאת רובי תכנון פיננסי
1763 צפיות

משתלם לך לדעת- כל מה שרצית לדעת על קופת גמל תיקון 190 

אם אתם בסביבות גיל ה-60,  רגע לפני פרישה מהעבודה, הדאגה לחיסכון פיננסי שיהווה עוגן ומשענת להגשמת חלומותיכם בשנים הבאות הופכת מרכזית יותר ויותר. בימים אלו בהם הגיל השלישי הוא כבר מזמן הגיל השני החדש וכולנו מאחלים לשנים רבות לאחר גיל פרישה בבריאות טובה,  אבל האם פעם עצרתם לחשוב כיצד ינוהל הכסף שחסכתם?  האם יספיק לכם לאורך זמן? האם תוכלו לשמר את רמת החיים שלכם לפני הפרישה ? להגשים את חלומותיכם, ליהנות מכל רגע, לטייל בעולם ולבלות עם הנכדים? 

תוחלת החיים רק הולכת ועולה ככל שעוברות השנים, ומה שיקבע כיצד תוכלו לשמר ואף לשפר את רמת חייכם לפני הפרישה הוא  האופן בו תנהלו את חסכונותיכם ותקבלו הטבות מס.

אז איך אפשר לנהל את החסכונות בצורה חכמה? כיצד לנתב את מענקי הפרישה והפיצויים כדי שיבטיחו אתכם בעתיד?  אם עוד לא נחשפתם לקופת גמל תיקון 190, זה הזמן לדעת עליה הכל.

פקודת מס תיקון 190

תיקון 190 לפקודת מס הכנסה הופך את קופת הגמל כאפיק השקעה, לנבונה במיוחד.  התיקון מקנה הטבת מס לניהול חסכונות ,השקעות ומענקי פרישה בקופת גמל המאפשרת לחוסך, וגם ליורשים למשוך את הכסף בעתיד בקלות, כסכום הוני בתשלום מס רווח הון וללא קנס  או כקצבה פטורה לחלוטין ממס. 

קופת גמל תיקון 190 כאפיק השקעה אטרקטיבי לגמלאים

אמנם  ניתן להפקיד את הכספים לקופת גמל תיקון 190 בכל גיל, אך חשוב לדעת שמשיכת  הכספים כקצבהפטורה ממס אפשרית החל מגיל 60  ומשיכה כסכום הוני בתשלום מס רווחי הון, יכולה להיות רק אם החוסך מעל גיל 60 והוא מקבל פנסיה מינימלית של 4418 ₪ בחודש .

ניהול ההשקעות בקופת גמל תיקון 190 

בכל מה שנוגע לניהול ההשקעות, מציעות קופות הגמל ניהול השקעות מקצועי בשוק ההון ובנכסים לא סחירים כגון נדל”ן מניב,  פרוייקטים, תשתיות אשראי וקרנות השקעה פרטיות במגוון מסלולי השקעות שונים ורמות סיכון שונות. ההשקעות יכולות להיות מנוהלות  במסלולי השקעה סולידיים ללא חשיפה למניות או נכסים הנחשבים מסוכנים או במסלולי השקעה עם חשיפה למניות וברמת סיכון גבוהה יותר .

היות ולכל חיסכון מטרה שונה , פיזור השקעות נרחב ומגוון מסלולי ההשקעה מאפשרים להתאים את רמת הסיכון למטרת החיסכון האישית של כל חוסך . חשוב להדגיש שיתרון מהותי טמון ביכולת לבצע שינויים בקלות לאורך כל שנות החיסכון ולעבור בין מנהלי קופות גמל או מסלולי ההשקעה ללא עלות וללא חיוב במס. למעשה יש כאן יתרון נוסף, מכיוון שבעת שינוי תמהיל השקעה אין אירוע מס. תשלום מס רווח הון נדחה למועד המשיכה- המשמעות היא הגדלת התשואה לאורך השנים וזה עשוי להיות שווה לכם לא מעט כסף.

 נציין בנוסף כי על פי הנחיות משרד האוצר תשואות הקופה מחויבות בשקיפות ויכולת השוואה, כך שניתן לעקוב בקלות ובפשטות אחר ניהול ההשקעות ואתם שותפים מלאים לתהליך.

חסכון בעלויות הניהול

עלות שנתית של אחזקת תיק השקעות בבנק כוללת דמי ניהול ניירות ערך המשולמים לבנק, דמי ניהול המשולמים לקרנות נאמנות ,עמלות קנייה ומכירה של ניירות ערך ישירים ועוד. עלויות הניהול המצטברות הן גבוהות ועשויות להגיע אף ל-2% מיתרת החיסכון בכל שנה. בקופת גמל תיקון 190 תיהנו מדמי הניהול שנתיים נמוכים ואטרקטיביים ופעילות המסחר תתבצע בעמלות נמוכות של גוף מוסדי בהתאם למותר בתקנות. חסכון שיכול להתבטא באלפי שקלים בשנה. 

אם גם אתם מתלבטים איפה להשקיע את הכסף שלכם, אתם מוזמנים ליצור קשר, אנכי וצוות  המשרד נשמח לספק לכם מידע חשוב בעניין!

שאלות ותשובות על תיקון 190

מהם יתרונות המיסוי?

בקבלת ריבית בהחזקת איגרות חוב, במכירת נייר ערך, בקבלת דיבידינד במניות כמו גם באלטרנטיבות אחרות משלמים מס על רווחי הון. שלא כמו אפיקי השקעה אחרים בהם משלמים בעת המשיכה 25% מס רווחי הון ריאלי, בקופת גמל תיקון  תשלום המס  על הרווחים שהצטברו בקופה הוא  15% נומינלי- כלומר, ללא התחשבות באינפלציה.  כל עוד רמת האינפלציה שלילית/אפסית, נשלם מס מופחת באופן משמעותי במסגרת תיקון 190

בבחירת אפשרות משיכת הכספים כקצבה חודשית – הקצבה פטורה לחלוטין ממס.

מעבר בין מסלולי השקעה ומנהלי ההשקעה ללא אירוע מס

מה קורה לכסף בהמשך?

מי שחוסך בקופת גמל יכול למנות מוטבים לבחירתו ולתכנן את עזבונו כך שבמקרה פטירה  לפני גיל 75 המוטבים בקופה יקבלו פטור מלא ממס רווחי הון על הרווחים. אחרי גיל זה יבחרו המוטבים בין משיכה עם מס מופחת בתשלום 15% מס רווחי הון  או בקצבה עם פטור ממס רווחי הון.

מהם התנאים לפדיון כסכום חד פעמי / הוני?

התנאים הינם מינימום גיל 60 ופנסיה מינימלית של 4,418 ₪.

האם ניתן לקבל הלוואה על חשבון הכספים?

כן,ניתן לקבל הלוואה בריבית אטרקטיבית לחלק מהכספים המנוהלים בקופה.

קופת גמל תיקון 190 מהווה אפיק חיסכון אופטימלי לגיל פרישה. ניהול השקעות מקצועי לצד הטבות מס, נזילות, מגוון מסלולי השקעה , אפשרות להעברה בין דורית וקלות ופשוטת במעקב מבטיחים שגם אתם תוכלו לחיות בפנסיה לא פחות טוב (ואולי יותר) מאשר בתקופת העבודה.

מה זה קופת גמל תיקון 190 למי זה מתאים ? למה זה כדאי ?
 • תוכנית חיסכון עם הטבות מס לניהול כספים פנויים
 • תוכנית חיסכון עם הטבות מס לניהול מענקי פרישה ופיצויים
 • בני 60 ומעלה
 • זכאות לקצבה חודשית מינימלית מעל 4,452 ₪ (נכון לשנת 2020)
 • כל גיל המעוניינים בניהול חסכון לגיל 60 ומעלה
 • מס רווחי הון  מופחת בפדיון הוני- 15% נומינלי בלבד!
 • פטור מוחלט ממס בפדיון כקצבה!
 • פטור מאירוע מס בעת מעבר בין מסלולי השקעה ומנהלי ההשקעה
 • הטבות מס בהעברה בין דורית
 • נזילות מלאה לעומדים בתנאי הזכאות
 • ניהול השקעות מקצועי
 • מגוון מסלולי השקעה
 • דמי ניהול נמוכים וקבועים
 • אפשרות לקבלת הלוואות בתנאים אטרקטיבים