השינויים המהפכניים בדיווח למס בסיום העסקה   - רובי תכנון פיננסי

מאת רובי תכנון פיננסי
7426 צפיות

 

טופס 161 החדש כבר כאן   

רשות המסים מחדשת ומעדכנת באמצעות טופס 161 חדש את הוראות דיווח למס של מעסיקים ועובדים בעת הפסקת עבודה  במטרה שכל עזיבת עבודה תטופל, תדווח  ותעבור התחשבנות מס. 

נכון להיום

 בעת סיום העסקה של עובד , מכל סיבה, המעסיק נדרש לדווח לרשות המסים על כל פרישה של עובד ולכלול בדיווח את כל הסכומים והזכויות שהועמדו לרשות העובד  לעניין כספי פיצויים ומענקי פרישה באמצעות טופס 161- הודעת מעסיק על סיום העסקה. 

את טופס 161 – המעסיק מחויב לתת גם לעובד עם סיום עבודתו ובו כאמור  פירוט כל הסכומים והזכויות שהועמדו לרשות העובד  לעניין כספי פיצויים ומענקי פרישה   שכוללים :   יתרות שנצברו בקופות הפיצויים בתקופת התעסוקה ותשלומים חד פעמים ע”י המעסיק כדוגמת ;  השלמת הפיצויים מעבר לקופות, פדיון ימי מחלה לעובדי ציבור,  מענק שנים עודפות בפנסיה תקציבית, מענק הסתגלות בפרישה מוקדמת, מענקים מיוחדים בעזיבה וכו’

לצד דיווח המעסיק, העובד שפרש נדרש להודיע לרשות המיסים באמצעות טופס נפרד 161א- הודעת עובד על סיום העסקה על בחירותיו בנוגע לאופן קבלת ומיסוי כספי הפיצויים  ומענקי הפרישה,  איך הוא בוחר למסות  ולקבל את מענקי הפרישה (שפורטו בטופס 161 על ידי המעסיק) כדוגמת משיכת הכספים בפטור, או יעודם לרצפים ;  האם הוא מבקש לקבל פטור מס על חלק מהכספים (בכפוף לתקרת השנתית לשנת ותק, נכון לשנת 2023  13,310 לשנת ותק), האם הוא מבקש פריסת מס על חלק הכספים שאינו פטור, האם הוא בוחר לקבל את הכספים כקצבה , לשמור את הכספים בקופה , האם הוא בוחר לדחות את התחשבנות על  פיצויים הוניים וחלק מתשלומים החד פעמיים מהמעסיק –   עד לפחות למועד סיום עבודתו אצל המעסיק הבא וכו

לאחר קבלת טופס  161א’ ובדיקתו, מוציא “פקיד השומה” לעובד, אישורים בנוגע ל: סכום המענק הפטור, סכום המענק החייב ושיעור המס לניכוי בגינו, אישורי רצף קצבה ורצף פיצויים, אישורי פריסה, תאומי מס שנתיים וכו.  ובהמשך, העובד מעביר אישורים  אלו לקופות ולמעסיק לצורך קבלת הכספים . 

השינוי – 

במסגרת המהלך הנוכחי, על פי הוראות דיווח למס החדשות החל מה 1/7/2023 מעסיקים ועובדים ידווחו יחד על פרישה מעבודה באמצעות טופס 161 חדש אשר יחליף את טופס 161 של המעסיק ואת טופס 161א של העובד .

הבעיה- 

על פניו נשמע עד כה כשינוי טכני בלבד של איחוד טפסים ואולי הוספת חלק חדש , מה הסיפור?

אם נצלול פנימה נגלה כי לא מדובר בשינוי טכני, של לאיחוד טפסים והוספת נתונים לטופס ,מדובר בשינו תפיסתי ומהותי בכל הקשור לתהליך סיום העסקה של עובד !

במטרה שכל עזיבת עבודה תטופל, תדווח  ותעבור התחשבנות מס! 

מס הכנסה בעצם מעוניין לצמצם את כמות העובדים שיופנו אליו כדי שייתן הנחיות מיסוי על כספי הפיצויים, לצורך כך, הרחיב מס הכנסה  את סמכויות המעסיק והגדיר מהם המקרים בהם בעת סיום העסקה יצרכו המעסיקים לחשב בעצמם, לאשר את שיעור המס ולדווח גבייה לקופות.

בנוסף חייב מס הכנסה את העובד לבחור מסלול מיסוי לכספי הפיצויים ולבחור כיצד ירצה לקבל את כספו. את בחירותיו על  העובד למלא בטופס 161 חלק ב ‘ ולמסור למעסיק .

ומה קורה במקרה שהעובד לא מילא טופס 161 חלק ב ? 

 אז יופעלו מנגוני ברירות מחדל שעלולות לפגוע בעובד קשות ולגרום לו נזק משמעותי באופן שלא ימוצו זכויותיו על-פי חוק ו​הוא יאלץ ​לשלם סכומי מס גבוהים. 

הפתרון- 

על​ העובד​ לפעול למניעת הדבר​ וזאת ​ על-ידי​ תכנון פרישה אישי שילווה אותו בצמתי ההחלטה החשובים, יסייע לו להבין ולבחור בין אפשרויות המיסוי עד קבלת החלטות​​​ ויישומן​ במילוי הטופס כך שישאר עם יותר כסף בכיס ו​י​שלם פחות מס ​​.  

אל תשחקו עם הפנסיה שלכם, תנו למקצוענים שלנו לעשות את העבודה עבורכם תהפכו את החיים שלכם לקלים יותר ותקבלו עתיד בהיר ברור ובטוח יותר 

​רוצים לדעת עוד ?

רובי תכנון פיננסי – תכנון פרישה 360 על פי הוראות המס החדשות שיחסוך לך כסף וזמן 

לפרטים נוספים ותיאום פגישת תכנון פרישה אישית לחצו כאן

Tags: ,