קיבוע זכויות הטבת ה-מס לפורשים שאתם חייבים להכיר - רובי תכנון פיננסי

מאת רובי תכנון פיננסי
6021 צפיות

הטבת ה-מס לפורשים שאתם חייבים להכיר

מזל טוב! אחרי שנים של עבודה קשה, הגעתם סוף סוף לרגע המיוחל ויצאתם לפנסיה

עם הפרישה, אתם זכאים לקבל הטבת מס בשווי מליון ש”ח המדינה ?מהי ההטבה? איך תקבלו ותמנעו מלשלם מיליון ש”ח מס לאחר הפרישה ? רובי כאן לעשות לכם סדר.  

 

קיבוע זכויות- נעים להכיר 

עם הגיעכם  לגיל פרישה ובכפוף לתחילת קבלת פנסיה אתם זכאים לקבל הטבת מס ששווה לכם מיליון ש”ח !  הטבת המס הזאת נקראת קיבוע זכויות וייעודה הוא להפחית עד לכדי לבטל לחלוטין את המס על הפנסיה החודשית, מענקי פרישה , פיצויים, היוון קצבה ומשיכת כספים קצבתיים מהחיסכון הפנסיוני כסכום חד פעמי. כך שבמקום שעל כספים אלה תשלמו מס בסך מיליון ש”ח אחרי הפרישה תקבלו פטור ממס . 

 

האם אתם עומדים להחמיץ הזדמנות זהב?

לקראת הפרישה תדרשו להחליט כיצד לחלק  את מיליון השקלים שמגיעים לכם כהטבת המס של קיבוע זכויות בין האפשרויות השונות . חשוב שתדעו כל בחירה בייעוד הפטור ממס לחלופה מסוימת תפחית את הפטור ממס לחלופה אחרת. כך לדוגמה אם תבחרו לייעד את הטבת המס של קיבוע זכויות בשווי מיליון שח באופן מלא  לטובת הפחתת המס על הפנסיה לא תוותר לכם יתרה לקבלת פטור ממס למענקי פרישה , פיצויים או היוון כספים קצבתיים, ועל כספים אלה תדרשו לשלם מס. אם תבחרו לדוגמא לקבל מתוך מיליון ש”ח 500,000 ש”ח לטובת פטור ממס למענקי פרישה ופיצויים ו 500,000 ש”ח לטובת הקטנת המס על הפנסיה לא תוותר לכם יתרה לטובת משיכת כספים קצבתיים מהחיסכון הפנסיוני בפטור ממס וכך הלאה . חוסר ידע והבנה עלול לעלות לכם ביוקר.

 

קבלת החלטות מושכלות לפרישה חכמה

למעשה את הטבת המס של קיבוע זכויות ניתן לחלק בין החלופות השונות בכל דרך שרוצים  – חלק לפנסיה ,חלק למענקי פרישה ופיצויים , חלק לחיסכון הפנסיוני , אבל איך אתם יודעים מה אתם רוצים ? ומה כדאי ? איך תמצו את  הטבת המס באופן מלא ואופטימלי כדי שתשתלמו מינימום מס ובשאיפה לא תשלמו מס בכלל ? לא מס על הפנסיה, לא  מס על המענקים והפיצויים ולא מס על משיכת כספים קצבתיים מהחיסכון הפנסיוני.  

לבקש הטבת מס כדי לקבל 

קודם כל תבקשו לקבל את הטבת המס של קיבוע זכויות. הטבת המס של קיבוע זכויות לא ניתנת באופן אוטומטי לכל מי שפרש.  כדי לקבל את הטבת המס צריך לעמוד בתנאים מקדימים (גיל פרישה, קבלת פנסיה בפועל) וצריך להגיש באופן רשמי ומסודר בקשה לרשות המיסים לקבל את ההטבה. לא תבקשו לא תקבלו. 

לקבל פטור ממס בשווי מיליון ש”ח ואפילו יותר 

תחילה חשוב שתדעו ! ההחלטה על קיבוע זכויות היא חד פעמית ואינה ניתנת לשינוי אלא במהלך תקופה מוגבלת למשך 120 ימים מיום הגשת בקשת קיבוע זכויות לרשות המיסים . 

מרחב התמרון בין אפשרויות הבחירה הוא אינסופי וקבלת החלטה לא אופטימלית לחלוקת הטבת המס בשווי מליון ש”ח , בין החלופות השונות עשויה לגרום להפסד כספי רב ותשלומי מס מיותרים של מאות אלפי שח! לדוגמה ייתכן שבחרתם לייעד את הטבת קיבוע הזכויות להפחתת מס על הפנסיה החודשית אבל לפי שווי הפנסיה שלכם אתם בכלל זכאים לפטור ממס מתוקף הטבת מס אחרת כמו נקודות זיכוי מגורים ביישוב מזכה או שיעור נכות – בחירה כזאת בייעוד הטבת המס של קיבוע זכויות להפחתת מס על הפנסיה היא אינה מיטבית ולמעשה תגרום לכם להפסיד מאות אלפי ש”ח הטבת מס אותה יכלתם לנצל לטובת חלופה אחרת כמו לפטור ממס על מענקי פרישה ופיצויים.  אז מה עושים ? איך מחליטים ומוודאים שמחלקים נכונה את הטבת המס של קיזוע זכויות בין האפשרוית?

 

הפתרון הוא בהערכות ובתכנון מס מקדים לפרישה

ההחלטה כיצד לקבל ולחלק את הטבת המס של קיבוע זכויות היא אישית ומשתנה בין כל פורש ופורש בהתאם למצבו האישי,המשפחתי,תנאי העסקה והפרישה שלו. אין פה מה נכון מוחלט אלא מה נכון עבורכם!

 

קיבוע זכויות אישי ומדויק – המפתח להצלחתכם

בקיבוע זכויות איתן תוצא קסם ואין נוסחה אחת שאחידה ונכונה לכולם שהרי כולנו אנשים שונים עם מאפיינים שונים – חלקנו נשואים, חלקנן רווקים/ גרושים/ אלמנים,  חלקנו בריאים , חלקנו חולים , עבדנו במקומות שונים ובעלי ותק תעסוקתי ושכר שונים זכאים או לא למענקי פרישה ופיצויים, צברנו סכומים אחרים בקופות ובקרנות , שווי הפנסיה שלנו שונה וכן גם המטרות לעתיד הם אחרות חלקנו מעדיפים פנסיה יותר גבוה חלנו מעדיפים סכומים חד פעמיים יותר גבוהים , חלקנו רוצים למשוך כספים מהחיסכון הפנסיוני לטובת דיור, עזרה לילדים, נסיעות בעולם בעוד אחרים רוצים להוריש את הכסף לדור הבא. המאפיינים שונים, המטרות שונות ומכך שגם התוצאה של איך לחלק את הטבת המס בין החלופות השונות היא שונה בין פורש אחד לאחר.

פעלו  עכשיו ואל תחכו  

כדי שלא לדחות ולעכב את קבלת הפטור ממס בפרישה כדאי לבצע תכנון מס לקיבוע זכויות מוקדם ככל שניתן לפני פרישה, שנה ואפילו שנתיים לפני הפרישה. כך יהיה לכם מספיק זמן מראש להיערך לאסוף את כל המידע והנתונים הנדרשים, לבצע בנחת השוואה בין כל חלופות הפטור ממס שתוביל אתכם לקבלת החלטה נבונה ומושכלת וקבלת הטבת המס ללא איחורים ברגע שתפרשו. 

צעדים פרקטיים לקיבוע זכויות: איך מתחילים ומה עליכם לעשות?

קודם כל  אוספים נתונים , מבינים את מצב המוצא ובודקים כמה כסף חסכתם עד כה בחסכונות הפנסיונים , מה שווי הפנסיה הצפויה לכם , מה שווי מענקי הפרישה והפיצויים להם אתם זכאים, אם בכלל אתם זכאים מה המטרות לעתיד יותר פנסיה ? יותר הון? גם וגם ? מבצעים השוואה בין החלפות השונות לקבלת הטבת המס של קיבוע זכויות לפטור ממס  ובודקים מהי החלופה האופטימלית שתתן לכם את התמורה הכלכלית הגבוהה ביותר. 

כיצד חוסר ידע עלול לעלות לכם ביוקר?

בעוד שהטבת המס של קיבוע זכויות לפטור על מענקי הפרישה והפיצויים ומשיכת כספים קצבתיים היא סכום הוני חד פעמי קבוע, הטבת המס של קיבוע זכויות לטובת הפנסיה היא חודשית ונתנת באופן מתמשך לכל החיים ועד 120 ! כך שייתכן שתוכלו לקבל אפילו יותר ממיליון ש”ח פטור ממס ! בנוסף צריך להזהר ולהכיר את האותיות הקטנות , אם תבחרו לייעד את הטבת המס לטובת פטור ממס על מענקי הפרישה ופיצויים , מס הכנסה יקנוס אתכם ויקטין לכם את סל ההטבות הפטור  ב -35%  נוספים מוצמדים למדד מעבר לסכום הפיצויים והמענקים הפטורים ממס שקיבלתם.  המשמעות, שכל 1 ש”ח מענקי פרישה ופיצויים  שתקבלו בפטור ממס  ייחשבו כאילו קיבלתם 1.35 ש”ח ובנוסף יוצמדו למדד  מה שיקטין  באופן משמעותי את הטבת המס של קיבוע זכויות שתשאר לטובת ניצול פטור ממס  על הפנסיה החודשית או משיכת כספים קצבתים מהחיסכון הפנסיוני. 

 לכן בטרם פורשים מעבודה חייבים לתכנן היטב כיצד לקבל ולחלק את הטבת המס של קיבוע זכויות ולהבין מה המשמעויות וההשלכות לעתיד ואיך תוכלו להבטיח מימוש אופטימלי  שיחסוך לכם תשלומי מס ומיותרים ויגדיל אופן משמעותי באופן משמעותי את הפטורים ממס ורווחתתכם הכלכלית.

קיבוע זכויות, משימה כמעט בלתי אפשרית 

בהתאם להנחיית רשות המסים, נאסר על המעסיק  ופקידי השומה לייעץ לקיבוע זכויות. 

המעסיק אינו בקיא ומוסמך לייעץ ולהכווין ולפקיד ניגוד עניינים היות והאינטרס שלהם הוא להשאיר כמה שיותר כסף בכיס של מס הכנסה ולא לחלק הטבות מס לעומדים בתור.

ניתן להעזר ברואה חשבון או יועץ מס להם יש לפעמים את הידע והמומחיות בנושא מיסוי פנסיוני אך לרב הם לא עוסקים כך ביום יום וגם אין להם את הידע וההבנה בכספים הפנסיונים, במענקי פרישה, פיצויים ופנסיה . 

לעומתם ניתן להיעזר ביועצים ומשווקים פנסיונים להם יש בחלק מהמקרים את הידע הפנסיוני אך אין להם את הידע והמומחיות במענקי פרישה, פיצויים ומיסוי פנסיוני, בנוסף צריך לקחת בחשבון כי משווקים פנסיונים עובדים בבית השקעות או חברת ביטוח ולכן קבלת הייעוץ מהם אינם אובייקטיבית. 

תכנון מקצועי והוליסטי ישנה את המשחק לטובתכם

רק למתכנן פרישה את הידע ההמוחיות וההבנה ההוליסטית בכל הנושאים הנדרשים כדי לא רק להחליט כיצד לקבל ולחלק את הטבת המס של קיבוע זכויות אלא גם לדאוג להגיש בשמכם בקשה לרשות המיסים ולדאוג שתקבלו את הכסף והפטור ממס בפועל.

מתכנן הפרישה מבצע יחד איתכם ועבורכם את הבדיקה והחישוב כמה כסף צברתם עד כה ,כמה כסף אתם זכאים עוד לקבל בפרישה ממענרים ופיצויים , עורך איתכם תחזית והשוואה בין החלופות השונות לקבלת הפטור ממס בקיבוע זכויות וממליץ על החלופה האופטימלית לקבלת הפטור ממס שתתן לכם את התמורה הכלכלית הגדולה ביותר למשך כל החיים כך שתשארו עם כמה שיותר כסף בכיס בשאיפה לכך שלא תשלמו מס בככל בפרישה. 

עם הגיעכם למועד הזכאות לקיבוע זכויות, מממלא מתכנן הפרישה  ומגיש עבורכם למס הכנסה את טופס הבקשה לקיבוע זכויות 161 ד’ בהתאם להחלטה שהתקבלה שהתגבשה בשלב  תכנון קיבוע הזכויות לקבלת הטבת המס בשווי מליון ש”ח . 

מתכנן הפרישה בודק שאישורי מס הכנסה המתקבלים בעקבות הגשת טופס 161 ד תואמים את בקשתכם ומטרת התכנון ובאם הכל תקין מגיש את האישורים לעדכו למעסיק לקרנות הפנסיה ולקופות לצורך עדכון שיעור המס וקבלת הפטור ממס. 

 

תכנון מס לקיבוע זכויות – השקעה בעתיד שלכם

תכנון מס לקיבוע זכויות בעזרת מתכנן הפרישה מבטיח לכם שלא רק קיבוע הזכויות בוצע כהלכה ואתם מימשתם את הטבת המס של קיבוע זכויות באופן מיטבי  אלא גם דאגתם לכל הבירוקטיה וקיבלתם את הטבת הפטור ממס בפועל לכיס שלכם. 

 רק בדרך של תכנון המס לקיבוע זכויות באמצעות מתכנן פרישה תוכלו  להיות סמוכים ובטוחים שקיבלתם  את מיליון הש”ח הטבת המס של קיבוע זכויות ומנעתם תשלומי מיסים מיותרים אחרי הפרישה. 

רוצים לקבל הטבת מס קיבוע זכויות בשווי מיליון ש”ח ?

פנו אלינו לבצע בידקת זכאות ותכנון מס לקיבוע זכויות עוד היום!

 בדיקת זכאות לתכנון מס וקיבוע זכויות עכשיו

 פרטים אישיים 

  שאלות ותשובות

  מי זכאי לקבל הלוואה מחיסכון הפיננסי/פנסיוני?

  ההלוואות ניתנות לכלל העמיתים, מעל גיל 21, שיש ברשותם יתרה צבורה מספקת בחיסכון פיננסי/פנסיוני

  תוך כמה זמן הכסף נכנס לחשבון?

  לרוב בין 7 עד 28 ימי עסקים

  האם ניתן לפרוע את ההלוואה מיתרת הכספים הצבורים בקופה?

  כן, כאשר כספי הקופה/ חיסכון נזילים

  מה ההבדל בין הלוואה בבנק להלוואה מהחיסכון הפנסיוני?

  הלוואה מהחיסכון הפנסיוני היא הלוואה שניתנת בנוסף למסגרת האשראי והלוואות ההמוצעות בבנק ולרוב בתנאים משתלמים ובריבית מוטבת מזו של הבנק. ההלואה ניתנת לרוב ללא ערבויות, ללא בטחונות, ללא עמלה וללא תלות במצב החשבון*וניתנת לפירעון בכל עת וללא קנסות.

  Tags: , ,