הרפורמה מטלטלת את הבורסה: איפה כדאי להשקיע את הכסף שלך? האזינו לרובי בראיון ליעל דן בגלי צהל 11/7/23

מאת רובי תכנון פיננסי
2222 צפיות

הרפורמה מטלטלת את הבורסה:
איפה כדאי להשקיע את הכסף שלך?
האזינו לרובי בראיון ליעל דן בגלי צהל 11/7/23

זמן האזנה: 06:42

מה קורה לכסף שלנו עכשיו, היום, בשעות האלה?

בשעות האלה מדד תל אביב 35, אומנם נסחר בעליות קלות, ככל הנראה מהחלטת בנק ישראל להשאיר את הריבות, ולעצור לראשונה את העליית הריבית זאת לאחר עשר עליות רצופות בשנה וחצי האחרונות. אבל זה לא בהחלט המגמה. אם אנחנו צריכים להסתכל על הימים האחרונים, הבורסה הישראלית חזרה לתחום השלילי, ומתחילת שנת 2023 מציגה ירידה עכשיו של יותר משני אחוזים. זאת שבעוד מדדים מובילים בעולם רושמים דווקא תשואות חיוביות משמעותיות, כמו מדד S&P 500.

מה זה אומר למשקיעים הישראלים, למי שיש לו חסכונות כאלה ואחרים, שמה, שהוא צריך להוציא את הכסף שלו מפה?

אין ספק שהכאוס הפוליטי והרפורמה המשפטית משתלטת על סדר היום. יותר קשה לשכנת את הציבור היום להשקיע את כספו בבורסה בישראל , בטח שרמות הפוביה וחוסר הוודאות הפוליטי בשיאן.. ולכן אנחנו כן רואים יותר גידול ביצאה של כסף וביציאה של משקיעים והשקעות מהבורסה הישראלית.

זה ממשיך גם עכשיו? אני זוכרת שדיברנו על זה כשהתחילה רק כל המהומה של הרפורמה. זה קורה גם עכשיו? אנשים ממשיכים להוציא את הכסף להשקיע בהשקעות בחו”ל?

בהחלט, כי למעשה נוצרה פה אפקט של הביצה והתרנגולת. אנחנו רואים את השוק מבצע פחות טוב ומציג ביצועי חסר לעומת חו”ל. ולכן משקיעים מסיטים עוד ועוד כסף לחו”ל על חשבון השקעה מקומית והגלגל הזה הולך ומזין את עצמו. כמו שאמרת גם נגדי בנק ישראל בעצמו מזהיר בפני פגיעה אנושה בכלכלה הישראלית ובמשק הישראלי.

עד היום אולי לא שמנו את את זה מאוד לדגש כי השקל היה מאוד חזק ויציב אבל להחלשות השקל פוגעות עכשיו גם בתשואות ולמעשה גם מבריכה משקיעים זרים. אנחנו רואים גם את הפגיעה בתעשיית ההייטק שאם עד היום הוא היווה את מנוע הצמיחה העיקרי של הכלכלה הישראלית היום למעשה נפגע והיום קוראים רבים מחברות ההייטק בכתב שהם קודמים לראש הממשלה לעצור את כגור השלג הולך ומתעצם כי לדבאים בסופו של דבר תהיה פה פגיעה אנושה בכלכלה הישראלית שתבריח משקיעים מאירופה, תבריח משקיעים מארה”ב תגרום לעצירת ההשקעות לפיטורים ולכל זה בגלל פגיעה במשק הישראלי .

מה את אומרת למשקיע הישראלי הקטן? קח את הכסף ותבריח אותו מפה ?

אנחנו בתור המשקיעים “הקטנים?,, בתור חוסכים בקופות גמל, בקרנות ההשתלמות, בפניסה שלנו. כמובן שיש לנו יותר הטייה להעדיף את השוק המקומי, אבל צריך לדעת שהיום יש לנו אפשרויות גם להשקיע בהחלט בשוק הגלובלי , וכרגע אנחנו שמים דגש גם על ארה”ב, זה המקום המועדף להשקעות גלובליות וגם להשקעות של ישראלים כי בסופו של דבר אנחנו אמנם חיים פה אבל את ההשקעות שלנו אנחנו צריכים לפזר אם אנחנו מסתכלים היום על העולם יותר מ50% משווי החברות הוא של חברות אמריקאיות שהכיוון מתקן והולך ל60% ולנו יש אפשרות היום דרך קופות הגמל, ההשקעה ,הפנסיה גם להיחשף לחברות האלה עכשיו.

גם אם אנחנו דוגלים ורוצים להשקיע וכמובן במשק הישראלי מטעמי ציונות אנחנו רוצים בהחלט לחזק את המשק יש מספיק השקעות בחברות אמריקאיות שלא פוסלות את הערכים האלה. קחי לדוגמה את מייקרוסופט, את גוגל שהם בין המעסיקות הגדולות במשק הישראל שמהוות למעשה את עמוד השדרה להעסקת עובדים, אנחנו יכולים להשקיע בחברות האלה בחו”ל וזה עדיין יהיה ציוני להשקיע בהם כי הם אלה שמעסיקותישראלים רבים.

אז בעצם מה שאת אומרת אם לתרגם את זה לעצה פשוטה שלא רבים מסכימים בכלל לתת אותה את אומרת כן אל תחכו לכלום עכשיו תשקיעו בהשקעות אחרות?

בהחלט פזרו את תיק ההשקעות שלכם! מילת המפתח בניהול השקעות היא תמיד פיזור! לאור חוסר הודאות במשק הישראלי אנחנו יכולים לראות את אפקט כדור השלג המתגלגל ולכן נכון שכל אחד יישה לביתו ולבחון את ההשקעות שלו. יש לנו היום הזדמנות להיחשף להשקעות בחו”ל בין אם באמצעות השקעה ישירה במניות או באגרות חוב ובין אם בהשקעה במדדים שמתאימה לרוב הציבור ולמשקיעים פחות מתוחכמים. אנחנו יכולים להיחשף למדדים רבים בחו”ל בתחומים שונים, אם זה בתחום הטכנולוגי שכרגע למעשה תופס תאוצה כתוצאה מהתפתחות הבינה המלאכותית ויש תשואות חיוביות אז בהחלט יש מה לעשות. פיזור זה מילת המפתח, השקות בחו”ל הם על השולחן בדגש על ארה”ב והכלכלה האמריקאית , עוד אחד מהמאפיינים והיתרונות זה למעשה היציבות של הממשל התאגידי שאנחנו כל כך צמאים ורוצים שיהיה גם פה!